Zblocza linowe i krążki
Produkcja w zakładach konstrukcji maszyn, hutach, warsztatach często wymaga odpowiedniego systemu przemieszczania ciężkich elementów konstrukcyjnych - potrzebne jest zblocze linowe. Nie ma znaczenia - czy jest to silnik samochodowy, czy tusza wieprzowa - zastosowanie specjalnego systemu zbloczy i łańcuchów przesuwanych po belkach pozwala na transport w obrębie hali lub podnoszenie na wysokość umożliwiającą wykonanie zadania. Sprawdź, dlaczego powinieneś postawić na bloczki linowe od Interfork!
Zblocza linowe – budowa i mechanizm działania
Podnoszenie ciężkich ładunków wymaga zastosowania mechanizmów, których niezawodność wynika przede wszystkim z prostego sposobu działania. Zblocza linowe są przykładem nieskomplikowanej konstrukcji przynoszącej znakomite rezultaty we wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych. Składa się z czterech elementów, spośród których każdy pełni istotną funkcję. Chodzi o następujące części:
- krążek,
- jarzmo,
- ułożyskowany hak (jedno- lub dwurożny),
- lina nośna.
W większości przypadków największe znaczenie w bloczku ma krążek. Przesuwa się po nim cięgno, które w zależności od potrzeb może się zwijać lub rozwijać – skutkuje to tym, że zblocze linowe podnosi ładunek odpowiednio w górę albo w dół. Rodzaj cięgna zależy głównie od przenoszonego ładunku. W warunkach przemysłowych najczęściej wykorzystywane są liny stalowe, a także zawiesia pasowe.
W przypadku zbloczy, które będą musiały regularnie zapewniać pracownikom bardzo duży udźwig, stosuje się konstrukcję opartą na wielu krążkach. Takie rozwiązanie przekłada się na możliwość zastosowania kilku cieńszych lin. Jest ono rezultatem tego, że ciężar ładunku rozkłada się po prostu na większą powierzchnię styku poszczególnych zawiesi.
Jarzmo w profesjonalnych bloczkach linowych odgrywa rolę zwykłego zacisku, dzięki któremu towar można wygodnie zawiesić na wybranej wysokości. Umożliwia to przenoszenie towaru po linie nośnej zblocza. Prosty mechanizm pozwoli Twoim pracownikom na wykonywanie dokładnych manewrów. Przyczyni się też do znacznego zaoszczędzenia czasu, który w przeciwnym wypadku trzeba byłoby spożytkować na transport dużych wyrobów w inny sposób.
Ułożyskowany hak zapewnia bloczkom dodatkową funkcjonalność. Można dzięki niemu całkowicie zrezygnować z używania jakichkolwiek pasów, łańcuchów czy lin i zaczepić go bezpośrednio o ładunek. To bardzo użyteczna opcja, która poszerza zakres możliwości narzędzia.